Nikdy se nevzdavat

Woodoo

4. ledna 2011 v 22:33 | amaeli |  WooDoo

WOODOO


Slovo woodoo by se dalo volně přeložit jako pohled do neznáma a představuje vlastně ucelený spirituální systém. Je to náboženství se vším všudy a jeho magická praxe je jen jednou ze součástí širšího celku. Samotným účelem voodoo je vlastně naklonit si dobro i zlo. Toto náboženství se předně vyznává na Haiti, kde v něj věří každý třetí obyvatel.

Voodoo samotné vzniklo vlastně díky kolonizaci. Když byl totiž černošský kmen Jorubů ze západní Afriky převezen(za účelem otroctví) na Karibské ostrovy, byli černoši "učeni" novému náboženství, tedy křesťanství, které pak z části spojili s tím svým a s náboženstvím původního indiánského obyvatelstva. Obecně řečeno, stalo se tedy to, že namísto Loa(božstev voodoo) byli dosazováni křesťanští světci. Podstata a rituály Jorubů tedy zůstaly vcelku neporušeny. Dodnes ale existují skupiny vyznavačů voodoo, které křesťanské světce odmítají.
Nutno ocenit, že voodoo je jedno z přírodních náboženství, které se nejlépe přizpůsobilo moderní době. Příkladem může být třeba používání cigaret a alkoholu jako obětin.


Voodoo dělí člověka na tři složky, dva duchy a tělo. Ti-bon-ange (malý anděl) je něco jako svědomí a gros-bon-ange (velký anděl) můžeme chápat jako duši, i když duše ve voodoo je od těla mnohem více oddělena.

U voodoo se můžeme setkat s obřady dvojího tipu, jsou to obřady Loa Petro a Loa Rada. I když se na první pohled může zdát, že je to rozdělení na obřady černé a bílé magie, není tomu tak. Někdy se totiž klidně stane, že to samé Loa je vyvoláno při obou druzích obřadu. Dá se říci, že toto rozdělení spíše vypovídá o Loa. Při obřadech Loa Petro jsou totiž vyvolávána spíše božstva pozemská, ne tak dobrá, kdežto při Loa Rada dobrá božstva, která tvoří a pomáhají udržovat.

Účastníci voodoo rituálů, kteří upadají do transu při tanci a zvucích bubnů, mají za úkol nakrmit Loa a tím získat jeho přízeň. Eventuálně se připravit na přijetí ducha, který je může převzít vládu nad lidským tělem.

Šamani jsou prostředníky mezi lidmi a duchy. Jinak se dokáží také převtělit do jiné bytosti, nebo vytáhnout informace z bytosti, která není mrtvá déle než 12 hodin. Jsou to prý velice schopní lidé, dobří věštci, léčitelé, bylinkáři a v neposlední řadě umí připravit nejrůznější lektvary, jedy i elixíry.

Když šaman provádí nějaký rituál, ztvárňuje většinou nějakým způsobem boha, kterého vzývá. Zde by bylo na místě jmenovat několik hlavních Loa(volně přeloženo jako záhada nebo anděl) voodoo.
Otec Lagba- je srovnáván se sv. Petrem, je strážce křižovatek a astrálního prahu, lehce kulhá(médium při obřadu kulhá také), je to velice důležitý Loa a je nutno jej vzývat před každým obřadem.
Kalfu - v Petro voodoo je protějškem Legba, je duchem noci a počátkem temnoty, může být usmířen, ale je bohem nebezpečným.
Šango- bůh ohně, pán bohu a blesku, nebo také válečník.
Erzulie- je přirovnávána k Panně Marii, uctívána jako paní lovu a rybolovu, patronka čarodějnic a prostitutek, také vládne materiálnímu blahobytu a lásce.
Yemaya- paní ryb a moře, její moc přesahuje i do sféry Erzulie.
Demballah- bůh hadů(médium se většinou plazí po zemi a napodobuje hada), bývá ztotožňován se sv. Patrikem.
Ghede- Temný a mazaný, nejobávanější z Loa, nemá respekt před ničím, směje se lidskému strachu ze smrti, pán smrti i dětského znovuzrození a symbol erotismu.
Baku- ďábelský, až do ruda osmahlý černoch. Neposedný, lstivý a hravý.

Co voodoo asi nejvíce proslavilo je rituál s voodoo panenkou. Rituál s panenkou ale rozhodně není voodoo specialitou, tyto praktiky jsou známi snad ve všech magických tradicích Evropy, Asie i Afriky. A navíc voodoo panenka nemusí jen ublížit, dá se s ní i léčit a přivolávat jiné pozitivní vlivy. U voodoo ale existuje i obávanější a nebezpečnější kletba. Je to tzv. expedice mrtvých.
Při expedici mrtvých se šaman odebere v noci na hřbitov, kde vyhledá rovnoramenný kříž, zasvěcený baronu Samedimu, bohu mrtvých. Třikrát na kříž poklepe, obětuje nějaké černé zvíře a pár kousků brambor. Pak, poté co šaman dostane znamení, že Loa oběť přijal, sebere hlínu z hrobu a odnese si ji. Hlínu položí na oltář, vedle figurky svatého, nebo osobního patrona a požádá o zničení nepřítele: "Ať mrtví vystoupí z hrobu, proniknou do těla a duše nepřítele, ať jej pohltí vysají a sežerou." Po skončení obřadu hlínu šaman vysype u prahu domu oběti a jakmile oběť vstoupí do kontaktu s hlínou, začne chátrat a nakonec zemře, jelikož její vitální sílu vysáli zemřelí.

Říká se, že nejhrozivější a nejnebezpečnější na voodoo je, že doopravdy funguje. Opravdových schopných šamanů voodoo je však v této době málo, i když se toto náboženství v poslední době začíná více šířit do světa.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 karolina karolina | 4. srpna 2014 v 16:47 | Reagovat

Znam opravdu Šamana ,ktery ovlada WOODOO TEL.607 439 128

2 Daviddiply Daviddiply | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 13:41 | Reagovat

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama