Nikdy se nevzdavat

Vyznam slova - Vampýr

12. prosince 2010 v 22:51 | petr strossov |  Upíři
Vampýr a upír jsou slova zřejmě příbuzná. "Pýr" ve vampýrovi je pak snad stejná koncovka jako v netopýrovi, i když v tomto případě je příbuznost už nejistá. "Pýr" se dává do souvislosti s létáním (viz minulý článek - upíři mohli také létat, někdy v podobě netopýra, jindy i jinak, nemusí jít také o vlastní létání, ale třeba i o schopnost nějak "vylevitovat" ven ze zasypaného hrobu). O možných vztazích dost ukazuje i to, že v angličtině je jihoamerický netopýr sající krev opět "vampire", i když zde je jinak normální slovo pro netopýra "bat" - tedy původně určitě žádná souvislost.
Netopýr jako takový může ve své první části souviset se starým indoevropským označením pro noc (nyktopteros v řečtině), eventuálně mohlo jít také o přechýlení z tvaru nějak jako lepetyr - od slova lepetat, "třepetat, nepravidelně poletovat" (srbochorvatské leptir-motýl)

Mimochodem - anglické bat je zkomolenina středoanglického backe, a to ze staronorského bakka s variantou blaka, což mělo podobný původ a význam jako hypotetické praslovanské lepetyr - např. ve švédštině je od toho nattblaka, s nářeční variantou nattbatta. Přitom v západogermánských jazycích je původní jméno netopýra jiné - odvozené od "myši", s různými počátečními složkami opět naznačujícími něco jako "třepetání".
Jak se zdá, motivace pojmenování netopýra jako "nocilet" a jako "třepeták", případně v jakékoliv kombinaci (např. švédské slovo znamená "noční třepeták") byly u dávných lidí asi tak stejně silné, čili klíč pro upřednostnění jednoho z výkladů slovanského slova lze tady najít jen těžko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama