Nikdy se nevzdavat

runy a jejich vyznam 2

12. prosince 2010 v 21:10 | Iwana & Sylva |  Runy

20) MANNAZ (Člověk)

runa mannazK  runě má vztah

Strom: Cesmína
Léčivá rostlina: Mařinka
Živel: vzduch

Tato runa ukazuje nejen jednotlivého člověka se všemi jeho přednostmi i nedostatky, ale hlavně lidské společenství. V severských podmínkách není život ve větší společnost lidí něčím dobrovolným, ale životní nutnost. Samotný člověk není schopen během poměrně krátkého teplého období zajistit si vše potřebné k přežití dlouhé zimy. Společnost si proto musí vytvořit strukturu a rozdělit práci.
Toto rozdělení podle mýtů provedl bůh Heimdall v přestrojení za muže jménem Rig. Runa Mannaz nám radí nalézt si odpovídající "místo na slunci", zapadnout do většího celku, přemýšlet, čím bychom mohli být užiteční. Varuje před izolací, která by mohla vést k vyčerpání.
Runa je tedy vyjádřením zdánlivého paradoxu, kdy každý člověk je součástí lidstva, ale přitom utváří svůj vlastní osud. Symbol naznačuje schopnost jednotlivců pracovat společně pro dosažení blaha celku a také nás povzbuzuje, že v nouzi nám druzí pomohou. Runa je charakteristická pro ty, kteří rádi pečují o jiné.
Pokud si runu vytáhneme v řádné pozici - nacházíme se ve svém skutečném středu: naše činy jsou v souladu s našimi myšlenkami.
Runa obecně signalizuje velmi široké spektrum významů. Může to být člověk nebo lidstvo. Vztah tazatele k jiným lidem nebo vztah jiných lidí k tazateli. Přátelé nebo nepřátelé. Runa je považována za pozitivní, tudíž její poselství, jakkoliv se může zdát nejasné, bývá většinou kladné.
Obrácená pozice - situaci ve které jsme se ocitli, bychom měli zvládnout sami, ale nesmí to být násilně, nesmí nám chybět sebekritika.

21) LAGUZ (Voda)

runa laguzK runě má vztah

Strom: Vrba
Léčivá rostlina: Pórek
Živel: voda

Vodu chápeme jako symbol neustálé změny, nejistoty, nebezpečí. V tomto smyslu také můžeme chápat výskyt této runy ve věštbě - varuje před nebezpečím, proměnlivostí podmínek. Ale hlubina, zejména mořská, je pro nás dosud něčím neznámým a chápeme ji jako symbol tajemných skutečností, domov neznámých bytostí, místa, kde jsou ukryty poklady.
Laguz předvídá též tajemství, které nám bude vyjeveno, poklad, který objevíme, neznámo, které nás pohltí a změní. Voda je také zprostředkovatelem cest a runa v tomto významu nám nabízí cestu, jejíž výsledek je ovšem nejistý. To platí zejména u finančních záležitostí.
Runa má ovšem i svůj pozitivní význam - je to runa umělců, zejména malířů, herců a spisovatelů.
Pokud si runu vytáhneme v řádné pozici - ukazuje nám, že máme kreativní, tvořivé, umělecké schopnosti. Přišla chvíle začít čelit svým problémům.
Obrácená pozice - předpovídá uvíznutí, značné zdržení, odklady, zpoždění a průtahy přirozeného chodu věcí. Též nezvládnuté sexuální fantazie.

22) INGUZ (Freyr)

runa inguzK  runě má vztah

Strom: Jabloň
Léčivá rostlina: Hořec
Živel: země/oheň

Inguz se vyslovuje se jako české nosové N. Její název (Ing) odpovídá jednomu z Freyových jmen. Vyjadřuje mužskou plodnost. Je to protiklad k runě Pertho. 
Prameny dále zmiňují ochranu domova a příjemné posezení u krbu. Padne-li Inguz při věštění, signalizuje dokončení rozdělané věci. Může to být např. porod, orgasmus i duchovní osvícení, ale sexuální význam převažuje. Symbol označuje zakončení velkého díla a čas na vychutnání úspěchu.
Runa nám slibuje klid a jistotu odměny za vykonanou práci. Je dobrým znamením, chceme-li započít se stavbou, ať už reálnou nebo duchovní a dává nám k ní pevné základy. Je to znak neprojevené, skryté plodivé energie a jako takový může značit i nápad.
Pokud se ve výkladu setkáme s runou Inguz, měli bychom ji chápat jako výzvu k vnitřnímu klidu, trpělivosti a uvědomění. Označuje též dobu nejvhodnější k plánování. Samota může být v tomto okamžiku velmi přínosná, ale nesmí se zvrhnout v únik ze života nebo izolaci. Měli bychom být neustále otevřeni všemu novému, co v nás a kolem nás vyrůstá. Vědomé naslouchání vnitřnímu hlasu přináší nové poznatky a pohledy, pokud si je ovšem připustíme a přijmeme je.
Pokud si runu vytáhnete v řádné pozici - je to výzva k vnitřnímu klidu a trpělivosti.
Obrácená pozice - hovoří o onemocněních psychosomatického charakteru, neplodnosti, ale také o netrpělivosti.

23) DAGAZ (Den)

runa dagazK  runě má vztah

Strom: Smrk
Léčivá rostlina: Měsíček
Živel: oheň/vzduch

Den je obvykle obdobím činnosti a tato runa nám slibuje, že činnost bude smysluplná a přinese nám uspokojení. Předpovídá radostný život naplněný neustálými změnami, které nám pomohou ubránit se nudě a špatné náladě.
Je to také runa polarity, tak jako je setkáním polarit okamžik úsvitu, značící často velmi náhlé změny či překvapující novinky. Vše je v pohybu a na zoufání nezbývá čas. Musíme si ale správně rozvrhnout síly, abychom vše, co den přinese, unesli a zvládli. Runa má vztah k letnímu slunovratu.
Ráno odkrývá věci ukryté v noci, runa tedy také zvedá roušku tajemství, které nám zatím zůstávalo skryto.
Pokud si runu vytáhnete v řádné pozici - přináší naději na uskutečnění naších nejtajnějších cílů, přání a ideálů. Je čas plánovat či konat.
Obrácená pozice - naznačuje zradu vlastních ideálů nebo naši prodejnost.

24) OTHALA (Majetek)

runa othalaK  runě má vztah

Strom: Hloh
Léčivá rostlina: Zlatobýl
Živel: země

Ten, kdo vlastní půdu zděděnou po předcích, je svobodný člověk. Má místo, ze kterého může volně odcházet a znovu se do něj vracet, místo, na kterém se může bránit tlaku okolních událostí. Zároveň je ale zranitelnější, protože toto místo nelze přemístit jako jiný majetek a je třeba je dobře obdělávat a bránit.
Runa Othala představuje naše sepjetí s domovem, radí nám jej udržovat, abychom jej mohli předat dál svým potomkům. Předpovídá domácí pohodu a možnost v klidu užívat výsledků své práce.
Opačným významem symbolu je ulpívání, závislost či neschopnost rozhodnout se pro nové. Člověk tak často bývá otrokem svých názorů, povinností a dalších daností života, nejsa schopen vidět podstatu svého vězení.
Pokud si runu vytáhnete v řádné pozici - věští materiální blahobyt nebo nabytí pozemkového vlastnictví. Slibuje bezpečí a ochranu.
Opačná pozice - upozorňuje na naši úzkoprsost ve vztahu ke všemu, co by mohlo přinést jakoukoli změnu.

25) YR (prázdná runa)

runaK  runě má vztah

Strom: Tis
Léčivá rostlina: Mandragora
Živel: všechny

Není jisté, zda poslední "prázdná runa", pojmenovaná (YR, Wyrd) - Osud - je produktem moderního náhledu na věštění nebo ji staří seveřané skutečně používali. Jakýmsi způsobem se ale už vžila a proto ji do naší věštby zařazujeme i my.
Symbolizuje osud, který nemáme a nepotřebujeme znát. Pokud bychom jej znali, mohli bychom se pokoušet jej změnit, což by mohlo narušit celý řád vesmíru.
Jako další význam runy lze brát tápání, kdy staré už není a nové ještě není. Osud není určen, což neznačí doporučení klidu a čekání, ale naopak zapřažení všech osobních sil. Jen vlastní vůlí si člověk vymůže dobrý osud.
Pokud si runu vytáhnete v řádné pozici - půjde pravděpodobně o zdárný průběh a plnění našich předsevzetí či plánů.
Obrácená pozice - přirozený řád je narušen, měli bychom být opatrní abychom nepodlehli svodům (hazard, drogy)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama