Nikdy se nevzdavat

Malování run

16. prosince 2010 v 12:24 |  Runy
Malování run
Když jsou runy hotovy, nastává druhá fáze - malování. Rytí je nejdůležitější operací, ale malování zvyšuje estetickou i magickou hodnotu run. Runy se, jak známo, aktivují krví vlastníka. Žádný zdroj se ovšem nezmiňuje o tom, že by se runová sada zasvěcovala krví. Proto si myslím, že to není nutné. Krve se používá, pokud např. chceme na někoho vrhnout kletbu nebo ji z něj sejmout apod. Leč kdo chce, pochopitelně může použít vlastní krev. Pamatujte ovšem na to, že zaschlá krev časem zčerná.
Pro barvení použijeme další důležité pravidlo: Runy se malují vždy tmavou barvou! Odstín záleží na osobním vkusu, vhodné je sladit ho s oblíbenou barvou vašeho boha. Osobně bych vám doporučil černou a tmavé odstíny modré barvy (např. temně fialová, indigová apod.).
Jaký prostředek použít? Ásatrú uznává vaši osobní svobodu, takže máte možnost volby. Např. můžete zasvětit svému bohu kousek jasanového dřeva, spálit ho a z popele a posvátné medoviny vytvořit černou barvu. Lze také vyrobit barvu z kůry či kořenů některých rostlin (např. bezu či vlašských ořechů).
Protože chceme, aby se runy líbily nejen nám, ale i tomu koho uctíváme, bude vhodné, abychom výsledné špalíčky natřeli bezbarvým lakem. Navíc tak ochráníme povrch před otěrem či špínou. Někteří autoři se však zmiňují o tom, že vrstva laku na povrchu dřeva zvyšuje bariéru mezi námi a runami. Takže se rozhodněte sami.
Uchovávání runové sady
Ideální by byla dřevěná krabička (šperkovnice, pokladnice...) ze stejného druhu dřeva. Stejně dobře nám ale poslouží i libovolná krabička ze dřeva, kovu, kamene, prostě z nějakého přírodního materiálu, nebo plátěný či kožený pytlík (osobně ale nevidím důvod, proč kombinovat runy s kůží z mrtvého zvířete). Pokud jsme do špalíčků vrtali, pak je navlečeme na šňůrku. Pamatujte, runy jsou pouze vaše, proto je nikomu nepůjčujte! Jedinou výjimkou je, pokud věštíte z run někomu jinému.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama